Specialista na vnitřní klima - doporučuje nás přes 20.000 spokojených zákazníků! | VAX-Brno.cz

URL: https://www.vax-brno.cz/texty/proc-je-nutne-prat-koberce/


Hodnocení obchodu na Zboží.cz

Proč je nutné prát koberce?

Koberec před a po vaxování

Vidíte koberec, který je pravidelně vysáván. Při pohledu ze shora se zdá, že veškerá špína a prach je pryč, ale podívejte se kolik nečistot stále zůstává vespod, u spodní části kobercových vláken a postupně tyto vlákna ničí. Není divu, že koberec se pak jeví jako opotřebený.

Tento obrázek již zachycuje koberec po vyprání VAXem. Veškerá špína je pryč, koberec je zase jako nový, vlákno je čisté, elastické a plné síly po celé své délce až k ose koberce. Jde o ten samý koberec.

Roztoči jsou podle Světové zdravotnické organizace všeobecným zdravotním problémem. U nás nejvýznamnější, nejrozšířenější a pro alergiky nejškodlivější jsou bytové druhy roztočů Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Roztoči a jejich alergeny jsou nejčastějším důvodem vzniku alergií jako je astma, senná rýma a jedinou cestou jak tomu zamezit je prát koberce.

Co jsou roztoči?

Roztoči jsou okem neviditelní členovci. Jsou velmi malí, tencí a téměř průsvitní, takže je není možné vidět bez mikroskopu. Jejich délka je nejčastěji asi 0,2 - 0,3 milimetru. Pro alergiky představují největší nebezpečí roztoči obsažení v domácím prostředí, nazývaní roztoči bytového prachu. Jsou zdaleka nejčastější příčinou alergie dříve obecně nazývané "alergie na bytový prach".

Co potřebují roztoči ke svému životu, kde se jim daří a co je zabíjí?

Roztoči se živí v první řadě drobnými odpadnutými částečkami povrchu kůže. Jejich potrava pochází také z mikrosvěta, který z těchto zbytků žije. Dobře se jim daří ve tmě. Sluneční svit je hubí, stejně jako vysoká či nízká teplota nebo sucho. Mrtví roztoči však mohou nadále škodit svými alergeny. Prostředí střední Evropy kromě horských oblastí většinou skýtá pro roztoče bytového prachu výborné podmínky.

Jaká je povaha roztočových alergenů? Jak se šíří?

Roztoči bytového prachu způsobují nemoci svými alergeny. Ty jsou nejvíce obsaženy v jejich výměšcích, především ve fekáliích. Jde o relativně těžší složku prachu s větší tendencí se usazovat na zem.

Kde se nejvíce vyskytují roztoči bytového prachu?

Roztoči se vyskytují též v kobercích, křeslech, pohovkách a čalouněném nábytku s látkovými potahy, závěsech a dalších bytových textiliích. Objevují se tak, třebaže v menších počtech než v ložnici, ve většině místností v bytě. Neexistuje jiný způsob jak se těchto roztočů a jejich výkalů zbavit, než prát koberce.

Co je to VAXing a proč je tak dobrý

VAXing neboli hloubkové praní koberců je patent firmy VAX a spočívá v dokonalém proprání kobercového vlákna až k osnově koberce a okamžitému zpětnému odběru pracího prostředku zpět do vysavače. Nedochází tak k poškození kobercového vlasu a váš koberece je do 2-3 hodin zcela suchý.

Ukázka praní koberců?